نمایشگاه عکس «نوری از خاورمیانه» در لندن

موزه‌ی «ویکتوریا و آلبرت» لندن تازه‌ترین نمایشگاه خود به نام «نوری از خاورمیانه» را به نمایش عکس‌هایی از هنرمندان اهل خاورمیانه و شمال آفریقا، از جمله ۱۰ عکاس ایرانی، اختصاص داده است.

این موزه که یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های اروپاست در پروژه‌ی جدید خود از ۲۳ آبان‌ماه سالجاری تا ۱۸ فروردین‌ماه ۱۳۹۲ میزبان نزدیک به ۹۰ اثر از ۳۰ عکاس و هنرمند اهل ۱۳ کشور به گستردگی شمال آفریقا تا آسیای مرکزی شده است. آثار نمایشگاه «نوری از خاورمیانه» مجموعه‌ی متنوعی از تکنیک‌های عکاسی از فتوژورنالیسم تا عکاسی صحنه‌آرایی شده و تصویرسازی دیجیتالی را دربرمی‌گیرند. عباس عطار، نیوشا توکلیان، بهمن جلالی، امیرعلی قاسمی، صادق تیرافکن، مهرانه آتشی، ترانه همامی، میترا تبریزیان، عباس کوثری و شادی قدیریان عکاسان ایرانی حاضر در این نمایشگاه هستند.
دست‌اندرکاران نمایشگاه معتقدند آثار به نمایش گذاشته شده پاسخی خلاقانه به دگرگونی‌های سیاسی و چالش‌های اجتماعی دهه‌های اخیر در منطقه هستند و می‌توانند برای مخاطبان بریتانیایی‌ در رسیدن به شناخت بهتری از عکاسان خاورمیانه و جریان عکاسی آن موثر باشند. برگزارکنندگان این نمایشگاه بر این باورند که عکس‌ها‌ نظرات متفاوتی را درباره‌ی منطقه‌ای ارائه می‌کنند که در آن تقابل بین امور و جنبه‌های مختلف زندگی شخصی، اجتماعی، سیاسی و مذهبی می‌تواند پیچیده و احساسی باشد.

مارتا ویز، کیوریتور نمایشگاه، در شرحی برای آن می‌نویسد: «در سال‌های اخیر آثار هنرمندان اهل خاورمیانه یا آنها که به نوعی از نظر مضمون با این منطقه مرتبط بوده‌اند، همواره بخشی از هیجان‌انگیزترین، نوآورانه‌ترین و متنوع‌ترین کارهای هنری در سراسر جهان  را تشکیل داده‌اند. این نمایشگاه تجلیلی است از روش‌های خلاقانه و ماهرانه‌ای که هنرمندان معاصر این منطقه از آنها به عنوان پاسخ و واکنشی به پیچیدگی‌های زندگی در خاورمیانه استفاده می‌کنند.»

02

اضافه شده در تاریخ دی ۱۹, ۱۳۹۱اضافه کردن نظر